Hladna plata
Domaća hladna plata sastojci:
40 dag šunke (400 g)
40 dag pršuta (400 g)
40 dag zimske salame (400g)
30 dag polutvrdog sira (300 g)
40 dag mladog sira (400 g)
20 manjih krastavaca narezanih na listove, po želji dodajte masline ili zamijenite krastavce maslinama.
Na veliku dasku za posluživanje poredajte sastojke narezane na tanke kriške. Plata je dovoljna za 6 – 10 osoba.
Na platu po želji možete dodati raznobojno voće ili povrće, poput maslina, krastavaca, polusušenih ili cherry rajčica. Dodajte i slatkih okusa, poput grožđa. Sve dekorirajte krekerima. Što je plata bez kruha?! Narežite kruh na sitne kriške, te dodajte još grisine ili krušne štapiće. Na platu ili poseban tanjurić ili zdjelicu možete poslužiti nekoliko vrsta marmelade, kako biste dodali još slatkog kontrasta. Uz pršut odlično ide džem od smokava, na primjer, uz slaninu pekmez od šljiva.
Hladne plate mogu biti u vrlo različitim omjerima i uključivati različite tipove proizvoda stoga je ovo samo jedna od osnova za posluživanje manjem broju gostiju. Ispod ćete pronaći normative za posluživanje pršuta i sira za veći broj gostiju, kada se hladna plata poslužuje kao hladno predjelo.
Hladne plate ideje
Hladne plate- ideje za moderno slaganje hladnih plata
Moderna hladna predjela između ostalog mogu uključivati i plate s narescima, ali je poanta da se te plate slože na moderan način. Hladne plate s narescima različitih tipova su kod nas tradicija. Iako se mogu posluživati na različite načine te se povremeno mijenjaju stilovi i način prezentiranja, kao i namirnice koje se uključuju u hladnu platu.
Modernije verzije serviranja često su na drvenim daskama za rezanje koje su sada postale i za serviranje. No, ponekad koristim i klasične tanjure za serviranje.
Dok su ranije dobro složene plate uglavnom imale neku čvrstu strukturu i bile su pravilno složene i oblikovane, danas se sve više traži sloboda slaganja, oblikovanja i kombiniranja na platama.
Koliko je bitno što se stavi na platu i, ponekad je jednako bitno i kako izgleda. Na platu se može staviti uz klasično nareske i sir, voće, sušeno voće, povrće, orašasti plodovi… Različite boje voća i povrća dodatno popravljaju dojam na platama.
Ono što ja volim je staviti više različitih vrsta i narezaka i sira, ali i povrća.
- Kombiniranje nekoliko različitih vrsta narezaka je dobra ideja jer na taj način plata postaje šarenija, a istovremeno gosti mogu birati što žele jesti ili kombinirati nareske. Slagati ih možete zarolane, u listovima ili presavijene. Ideje za nareske koje ožete koristiti na platama: čajna kobasica, zimska salama, kulen, kulenova seka, pršut, buđola, kuhana šunka, mortadela..
- Sira bi bilo isto najbolje staviti nekoliko vrsta. I dok se nekad preferiralo da sve izgleda slično, danas je u trendu raznolikost. Ja na platama volim kombinirati različito narezane sireve, različitih debljina šnita, ali i kombinirat s kockama na koje je često narezan parmezan. Čini mi se da što više vrsta sira imam na plati da to plata dobije više pohvala. Srećom i ponuda sireva sa začinima, sa orašastim plodovima i slično je sve veća. Ideje za vrste sira na plati: mozzarela, ementaler tvrdi sir, gouda, kravlji tvrdi sir, trapist, livanjski sir, istarski sir, parmezan, paški tvrdi sir, dimenji sir, škripavac, sirevi sa začinima…
- Od povrća kombiniram male rajčice, kisele krastavce, masline… No, ponekad uključim i matovilac, i slične salate. Mogu se staviti direktno između narezaka ili u dodatnoj zdjelici.
- Voće je zanimljiv dodatak platama a najčešće uključuje brusnice, borovnice, sušene grožđice..
- Orašasti plodovi – dodam ih na platu ovisno koje orašaste plodove u tom trenutku imam dostupne
- Kombiniranje različitih zdjela u koje stavim dodatne namirnice ovisi o tome što u kojem trenutku preferiram, što sam kupila za platu ili kakve su preferencije gostiju koje očekujem.
- Krekeri ili različite varijante na tu temu također su vrlo česte na mojim platama kao i grisini varijante.
Meni je ovakav tip slaganja plata drag jer ukoliko se stavi više boja i tipova proizvoda, manje je bitno koliko netko ima znanja i umijeća u slaganju plate. One će u svakom slučaju izgledati prilično efektno.
Nemam neko strogo pravilo što stavljam na platu, nego kada mi zatreba kombiniram od onoga što ima u frižideru, ili ako imam vremena odem u kupovinu i izaberem od onoga što je trenutno zanimljivo u ponudi. Ako mi se žuri, tada je izbor na zapakiranim narescima koji su već narezani i spremni za slaganje, što skraćuje vrijeme i idealno je za brzu pripremu i za nenajavljene goste.
Uglavnom neka ideja i kada vadim iz frižidera ili kada idem namjenski u kupovinu za slaganje plate jer imam u planu neke goste, osnova je da izvadim iz frižidera odnosno kupim
- nareske
- sireve
- krekere
- rajčice / masline
- sušeno voće i orašaste plodove
Tih 5 kategorija nekako imam u glavi i kombiniram, odnosno prilagođavam gostima, za svaku od njih biram nekoliko vrsta.
Normativ pršuta i sira po osobi
Hladna plata je san svakog domaćina. Može biti slatka, slana, lako ju je spremiti, a gotovo da ne možete pronaći gosta koji se neće razveseliti posluženoj hladnoj plati. Kada planirate količinu mesne delikatese na plati normativ je 50 grama ukupno delikatesnog mesa po osobi. Ali kako kažu, osim za pršut. Iako je normativ pršuta po osobi također 50 g. Prušuta će se pojesti koliko god da stavite. Kod nas se obično plate poslužuju s više delikatese nego je standardnih normativ.
Odaberite jedan do dva meka sira i jedan do dva tvrda sira. Planirajte 50 do 70 grama ukupno sira po osobi. Normativ sira na hladnoj plati kada se poslužuje kao predjelo je 50 g.
Kako složiti platu od pršuta i sira
- odaberite pršut
Ako želite složiti hladnu platu od pršuta i sira, prvi zadatak je odabrati pravi pršut. Na plati od pršuta i sira glavni sastojak je pršut, pa je jako važno da glavni sastojak bude kvalitetan. 50 grama pršuta je norma za slaganje hladne plate kao predjela. Ako ćete se uz platu zadržati duže, dodajte više pršuta, ili pripremite rezerve. Uz pršut dodajte neku kobasicu. Nje ćete poslužiti značajno manje, ali da bude svojevrsna dekoracija. To može biti bilo koja trajna delikatesna salama, na primjer, čajna, zimska, kulen ili kulenova seka. - odaberite sir
Za platu stavite jednu ili dvije vrste mekog sira poput mozzarele, te bar jednu vrstu tvrdog sira, na primjer paški tvrdi sir. Računajte s oko 50 do 70 grama ukupno sira po osobi. Omjer neka bude 50 g tvrdog sira i 20 g mekog sira. - zasladite
U posebne zdjelice ili tanjuriće stavite med, džem ili marmeladu kako biste zasladili sir i pršut. - dodajte boje na platu
Od povrća najčešće se poslužuju kiseli krastavci, masline, cherry ili sušene rajčice, zatim grožđe, kivi i drugo voće koji zadržava svježinu i boju. Izbjegavajte jabuke ili kruške jer će posmeđiti. - dodajte kruh
Narežite kruh na tanke kriške, te uključite peciva i grickalice poput krekera, bruscheta, krušnih štapića i slično.
Plate se obično aranžiraju na drvene daske. Ovisno o prigodi, plate mogu biti kompleksne ili sasvim jednostavne.
- opustite se
Kada ste servirali platu, nemojte se opterećivati preostalom količinom hrane na plati. Većina osoba voli imati pri ruci rezervu pršuta ili sira, te se plate prema običaju mogu dopunjavati, ali ne moraju. Jednostavno, neki gosti jedu brže, neki sporije.
Odgovori