Lazanje s mljevenim mesom
Lazanje s mljevenim mesom su klasika kod pripreme lazanja, a varijacija su osnovnog recepta za lazanje: LAZANJE, originalni BOLOGNESE recept ( klasične lazanje) – Recepti
Ovdje su sastojci za lazanje za 4 osobe, a mogu se peći u jednoj većoj zdjeli ili ako želite odmah poslužiti u vatrostalnim zdjelama, tada ih odmah slažite u 4 manje zdjele.
Sastojci za lazanje s mljeveni mesom
Za 4 osobe
500 g lazanje
300g do 500g mljevenog mesa
1 ploška šunke
50 g dimljene pancete
4 rajčice
1 luk
1 mrkva
1 korijen celera
malo timijana/bosiljka
2 režnja češnjaka
Peršin
1 žlica koncentrata od rajčice
1 čaša crnog vina
1 kocka za juhu (za pripremu 500ml juhe)
2 žlice maslinova ulja
4 žlice brašna
1. ¼ litre mlijeka
4 žlice vrhnja
100 g naribanog parmezana
Sol
Papar
Priprema lazanja s mljevenim mesom
Mikserom, blenderom ili sjeckalicom usitnite mrkvu, luk, češnjak i celer… Pirjajte meso na ulju 5 minuta. Zatim dodajte mješavinu povrća/šunke i usitnjenu pancetu, dobro promiješajte, začinite i pirjajte 5 minuta.
Zatim ulijte crno vino, 1 čašu juhe i kuhajte još 10 minuta.
Ogulite rajčicu, grubo je narežite i dodajte zajedno s koncentratom, peršinom i timijanom. Pirjajte 1 sat, dodajući povremeno malo juhe. Ulijte vrhnje i kuhajte dok se umak ne zgusne. Držite na toplom.
Pripremite bešamel umak tako što ćete rastopiti maslac i dodati brašno, malo popržiti, a zatim vruće mlijeko. Miješajte pjenjačom, posolite, te kuhajte da se zgusne (ako se bojite da se neće dovoljno zgusnuti dodajte žličicu gustina razrijeđenog u 1 dl mlijeka. Detaljan recept pronađite ovdje: Bešamel umak
Stavite sloj tjestenine u maslacem namazanu zdjelu (po želji možete prvi sloj navlažiti razrijeđenim koncentratom od rajčice) zatim sloj umaka s mesom, na njega bijeli bešamel umak i naribani parmezan. Ponovite dok ne potrošite sve sastojke. Završite tankim slojem bešamel umaka i po njemu slojem parmezana.
Pecite u pećnici na srednjoj temperaturi (180-200 C) oko 30 minuta.




Lazanje su talijansko jelo koje je osvojilo mnoge pa tako i mene. Lazanje s mljevenim mesom su dobar izbor za ručak kada imam vremena, budući da ipak priprema lazanja je nešto dulja i zahtjeva više koraka nego mnoga druga jela.
Lazanje se pripremaju u nekoliko faza, potrebno je dinstati meso, napraviti bešamel umak, napraviti (ili kupiti kore, tjesteninu), a tek onda kreće priprema samih lazanja i potom i pečenje.
O popularnosti lazanja govori mnogo toga, od brojnih recepata sa različitim sastojcima, pri tome se ne misli samo na male varijante u sastojcima, popularne su od lazanja s povrćem, do lazanja s gljivama, te lazanja s ribom i plodovima mora.
Lazanje s mljevenim mesom i bolonjez lazanje su meni najčešća varijanta koju pravim.
Za lazanje je bitno dovoljno povrća i dobar umak s mljevenim mesom, ragu od mljevenog mesa, koji se polako dinsta a potom i kuha. Iako mesu ne treba sat vremena da se skuha budući da se radi o mljevenom mesu kako bi se svi sastojci ujednačili kuha se oko sat vremena. Iako sam od nekih Talijana čula da bi se meso s umakom trebalo kuhati i duže, polako i dugo, bi bio njihov savjet.
Osim dobro pripremljenog mesa, bitno je napraviti dobar bešamel, te dovoljno bešamela.
Tijesto za lazanje je također jako bitno, te da bi lazanje s mljevenim mesom bile dobre i tijesto mora biti dobro.
Lazanje nisu jednostavno jelo, no, one jesu jelo koje opravdava trud i koje kad god napravim svi hvale i pitaju kad ću praviti opet. Da nisu toliko dobre, vjerojatno bi lazanje i rjeđe pravila, ali s obzirom na rezultat odvojim vrijeme. Ali ako nemate vremena, nemojte planirati raditi lazanje. S njima nije kao s nekim jelima da odradite pripremu i stavite u pećnicu. Kod lazanja prije stavljanja u pećnicu ima dosta pripreme i to traje.
Pročitajte i:
Odgovori