
Manistra usuvo, kada vam treba brzi ručak odmah
Manistra usuvo je puno više od onog što sugerira sam naziv. Manistra ili tjestenina s ukusnim umakom, sočna, a brzo i jednostavno jelo. Ne samo da je dobrog okusa, nego je i bogata sastojcima, od povrća do začina. Može biti samostalan obrok, a može biti i prilog.
Sastojci za manistru usuvo:
– 1 žlica ulja
– 2 glavice luka – kapule
– 1 režanj češnjaka
– čajna žličica dalmatinskih/mediteranskih začina (origano, bosiljak, majčina dušica, kadulja, ružmarin)
– malo soli (na vrhu žličice)
– papar
– 1 dl vina ili 1 dl vode s jednom žicom vinskog ili jabučnog octa i 1 čajna žličica šećera.
– 400 g pelata
– 400 g tjestenine
– sir ribanac po želji (parmezan ili neka druga varijanta tvrdog naribanog sira)
Priprema:
Staviti vodu da prokuha.
Dok čekate vodu, na malo ulja staviti dinstati nasjeckani luk. Posoliti. Kada dobije lijepu zlatnu boju dodati nasjeckani češnjak i ostale začine. Malo promiješati i dodati nasjeckane pelate i sok od rajčice koji dođe uz njih.
Staviti tjesteninu u ključalu vodu i kuhati prema uputama s kutije, obično 7 do 11 minuta)
Kada je u drugoj posudi rajčica proključala dodati vino ili vodu sa šećerom i octom. Kuhati još nekih 5-7 minuta stalno miješajući da ne zagori. Skrenuti s vatre umak.
Kada je tjestenina kuhana procijediti je, zaliti hladnom vodom, a zatim pomiješati s umakom.
Tjestenina se zalijeva nakon kuhanja hladnom vodom da se zatvore pore i spriječi daljnje omekšavanje u umaku.
Količina je dovoljna za 4 tanjura, ali za dvije osobe da se najedu ako ne servirate meso uz tjesteninu.
Recept poslala: N.
Više recepata za brzi ručak:
Koliko dugo se kuha manistra usuvo?
Umak se može pripremati paralelno dok se kuha tjestenina, te je to dovoljno vremena da se izdinsta luk i da se dodaju i povežu ostali sastojci. Iako je za umak dovoljno desetak minuta vrijeme pripreme može trajati i do 15 minuta, ako se uključi sjeckanje luka.
Tjestenina se uglavnom kuha manje od deset minuta, ali to ovisi o vrsti tjestenine, te je uvijek dobro pratiti upute s pakiranja, budući da se ovisno o sastojcima vrijeme kuhanja može dosta razlikovati.
Ako sami želite provjeriti, bilo da nemate kutiju ili iz drugog razloga, jednostavan način je da izvadite jedan komad tjestenine iz vode i prepolovite je, ako se lako prepolovi i na sredini se ne vidi drugačija boja, onda je tjestenina kuhana. Ako je još nije kuhana u sredini se vidi nešto svjetlija boja, odnosno da je tjestenina još na tim dijelovima suha i tvrda, te ju je bilo teže prepoloviti. Više o tome kako skuhati tjesteninu: Savjeti za pripremu i kuhanje TJESTENINE, koliko dugo se kuha tjestenina? – Recepti





Odgovori