Kineski omlet (omlet s piletinom, šampinjonima, mahunama…)
Ovaj omlet se priprema od kuhanog pilećeg mesa, što je posebno praktično ako ste pripremali pileću juhu, i želite iskoristiti meso iz juhe. Ovaj recept bi se mogao zvati omlet s piletinom, celerom, šampinjonima i mahunama. Iako sam naziv omlet sugerira jednostavno jelo, ovo je nutritivno bogato jelo i spoj je više različitih namirnica.
Sastojci:
500 g šampinjona
kuhano pileće meso oko 250 g
pola glavice luka
četvrt glavice celera
100 g mahuna
5-6 jaja
ulje
papar
malo brašna
nekoliko žlica kiselog vrhnja
Priprema:
Oko 500 g šampinjona narezati na vrlo tanke ploške. Narezati sitno, u tavu staviti ulje, te dinstati šampinjone dok ne omekšaju.
Kuhano pileće meso izrezati na kockice, sitno narezati polovicu glavice luka, četvrt glavice celera, te 100 g skuhanih mahuna. Dodati na šampinjone.
Tada razmutimo 5-6 jaja, dodati malo soli i papra, malo brašna i nekoliko žlica kiselog vrhnja. Istresti preko smjese u tavi.
Omlet peći kao deblje palačinke.
Kineski omlet (omlet s piletinom, šampinjonima, mahunama…)
Celer u kineskom omletu – korijen celera je potrebno oguliti, kora se ne koristi. Potom ga narezati na tanke ploške. On se po receptu dodaje kada su šampinjoni već gotovi. No, ako ne volite sirovi celer, on se može dodati odmah sa šampinjonima i dinstati kako bi omekšao.
Da bi se celer skuhao potrebno je oko 15 minuta, duljim kuhanjem ili dinstanjem on postaje sve mekši.
Luk u kineskom omletu – kao i celer, i luk se dodaje pred kraj, no, ako preferirate dinstani luk, i njega se može staviti zajedno sa šampinjonima i celerom te dinstati na tavi da omekša. Luk se može koristiti i sirov, kao i kuhan i dinstan, tako da je pitanje preferencije. S obzirom da nekim ljudima sirov luk smeta, njima će više odgovarati varijanta da se luk dinsta sa šampinjonima.
Mahune – za kineski omlet mogu se koristiti svježe i smrznute mahune. Ovisno o tome koje mahune koristite prilagodite vrijeme kuhanja mahuna.
Povrće za kineski omlet – po receptu ide više vrsta povrća u kineski omlet, a kao i obično da bi se dobio potpuni spoj okusa, najbolje je koristiti sve sastojke. No, recept može funkcionirati i bez nekih sastojaka, te se recept može prilagoditi osobnim preferencijama, znači može se izbaciti nešto što vam se ne sviđa ili ne volite, a nastaviti dalje po receptu sa ostalim sastojcima.
Piletina – za kineski omlet treba kuhano pileće meso, a može se raditi o bilo kojem pilećem mesu. Ako je meso s kostima, potrebno je skuhano meso odvojiti od kosti i potom nasjeckati.
Omlet se može servirati samostalno, posuti naribanim sirom, kao i nasjeckanim svježim peršinom. Ovaj omlet može biti i prilog, no, s obzirom da već sadrži i piletinu ono je kompletno jelo, te bolje funkcionira kao toplo predjelo, međuobrok ili brzi obrok, nego kao prilog. Uz kineski omlet se može poslužiti neka svježa salata, iako i omlet već sadrži i povrće.
Upravo u bogatstvu sastojaka je prednost ovog omleta, jer objedinjuje razne namirnice i daje bogat okus, ali je i nutritivno bogato i raznovrsno jelo. Nije ga komplicirano napraviti, posebno ako već imate kuhanu piletinu. Ja rijetko pravim ovaj omlet ako tek trebam skuhati piletinu, ali je odličan izbor kada već imam skuhanu piletinu, bilo da se radi o tome da sam izvadila piletinu iz juhe i tražim ideju kako iskoristiti piletinu, ili da sam dan ranije pripremala nešto s piletinom i da je piletine ostalo viška.
No, piletinu se može skuhati i baš za ovaj omlet.
Pročitajte i:
Odgovori