
Pire od zelja
Pire od zelja je odličan prilog raznim vrstama mesa. Može se brzo pripremiti, a zanimljiv je i zbog svoje boje.
Sastojci za pire od zelja
Glavica zelja
100 g masti
80 g brašna
sol, papar
Priprema pirea od zelja
Veću glavicu zelja (ili količinu po želji) očistit od vanjskih listova, narezati na komade i skuhati u slanoj vodi, skuhanu ocijediti i propasirati (blendati).
Na štednjak staviti posudu s približno 100 grama masti pa na zagrijanu mast dodati 80 grama brašna, miješati i pržiti dok brašno ne postane svijetle smeđe boje, te joj primiješati propasirano zelje.
Potom dalje kuhati nekoliko minuta. Pire posoliti, popapriti i poslužiti s mesom.

Koje zelje koristiti
U našim krajevima naziv zelje se koristi za različite vrste povrća, a najčešće u nekoliko konteksta. Ovisno o tome koje zelje koristite ovisit će boja i okus pirea od zelja.
Zelje kao lokalni naziv za kupus
U nekim krajevima hrvatske obični zeleni kupus se naziva zelje. Tako se mogu pronaći recepti za kiselo zelje prisiljeno zelje i sva ona jela koja se pripremaju od kupusa. Međutim, ovo korištenja naziva zelje u kontekstu kupusa zna mnoge zbuniti, jer pod zeljem smatraju potpuno nešto drugo. Recept iznad za pire od zelja moguće je napraviti i od kupusa.
Domaće zelje (Rumex patientia)
Domaće zelje je vrsta zelenog povrća. Domaće zelje je višegodišnja vrsta, slična špinatu i blitvi, koja se često konzumira u proljeće, a posebno je popularno u Bosni, južnim krajevima Hrvatske, Makedoniji i Srbiji. Od domaćeg zelja možete također pripremiti pire po receptu iznad. Nećete odabrati glavicu, nego adekvatnu količinu domaćeg zelja.
Divlje zelje
Najčešće u Dalmaciji se naziv zelje koristi za divlje zelje, lisnato samoniklo bilje koje je jestivo. Proljeće je doba godine kada se bere domaće zelje, ali i divlje zelje. Divlje zelje sadrži mnoštvo različitih jestivih biljaka, koje su poznate po svome pozitivnom i blagotvornom djelovanju na zdravlje. Među poznatijim vrstama biljaka koje se ubrajaju u divlje zelje su samonikla kopriva, divlja šparoga, divlji luk, divlja salata, raštika, radič, cikorija i komorač.
Zelje naziv za raštiku
Iako se raštika ubraja u divlje zelje, ovo je povrće koje se izdvojilo te s ponekad naziv zelje koristi samo za ovu biljku. Raštika je popularno povrće koje raste samostalno, ali se sadi i u vrtovima, a vole je posebno oni koji traže zdrave biljke o kojima ne treba puno brinuti. Izrazito je skromnih zahtjeva za sadnju i uzgoj, a podnosi i visoke ljetne i hladne zimske temperature. Pire od raštike također možete također pripremiti po receptu iznad za pir od zelja.
Pire
Pire se često priprema kao prilog i postoji u brojnim varijantama. Jedna od najpopularnijih vrsta pirea je pire krumpir, ali radi se i od batata, mrkve, graška, špinata… Više ideja za pripremu različitih pirea potražite ovdje: Pire – Recepti
Prednost pirea je, bez obzira o kojem se radilo da na jednostavan način nudi odličan prilog. Svi se rade na sličan način a to je da se skuhan sastojak pretvori u kašastu masu. Osim što na taj način imamo dodatno jelo koje možemo pripremiti, na taj način se može povećati unos neke namirnice. Kada se radi pire od zelja, tada je cijeli prilog od zelja, kao i od mrkve… Uz to oni se mogu pripremiti ovisno o izboru sastojaka u različitim bojama, što je vrlo zanimljivo na tanjuru i kod posluživanja.
Ako pire želimo održati toplim, jer smo ga pripremili ranije, jedan od načina je da posudu s pireom poklopimo i stavimo u lonac pun vode, te tu vodu zagrijavamo. Na taj način on neće zagoriti, ali će zadržavati toplinu.
Pire se može poslužiti pored mesa, a vrlo je popularno i serviranje pirea, a potom na njega se stavi meso.
Pročitajte i:
Odgovori