Krumpir, kako koristiti krumpir u receptima
Krumpir je svestrani gomolj, dragocjen izvor energije i ugljikohidrata, stoga je dolaskom iz Amerike spasio dosta Europljana od gladi.
Jedan srednje veliki krumpir zadovoljava trećinu dnevnih potreba za C vitaminom, iako se naravno, kuhanjem dio izgubi. Od minerala se najviše ističe kalij kojeg u 10dag ima 463 mg. Mladi krumpir je vrjedniji od starog u vitaminima, no ima više tekućine, stoga ima manje kalija. Više: KRUMPIR kalorije, svježi, kuhani, prženi, pomfrit, pire krumpir… Deblja li krumpir?
Prilikom kupovine obavezno obratite pažnju na to da je čvrst, a kora glatka i sjajna bez oštećenja.
Sezona krumpira je od travnja do studenog, ovisno o sorti, kojih ima negdje oko dvjestotinjak. Ugrubo ih dijelimo na brašnaste, žute i ružičaste. Više o krumpiru: Krumpir, sve o krumpiru u prehrani
Krumpir je poznat kao lako probavljiva namirnica koja ne deblja ukoliko ga spremite kuhanog i to bez dodataka.
Vjerojatno već znate da krumpir vrlo lako upija masnoću. Pržen u tavici ili dubokoj masnoći postaje ne samo kaloričniji nego i teže probavljiv. Pročitajte i: Kuhani ili pečeni krumpir, koji ima više vitamina i minerala, koji je zdraviji
S čim kombinirati krumpir
Krumpir se može pripremati na brojne načine, kuhati u vodi, kuhati na pari, pripremiti u mikrovalnoj, dinstati, peći, pržiti, od krumpira se radi pire, odličan je dodatak varivima, popularne su i krumpir salate… Recepti s krumpirom su brojni, ideje za kuhanje i recepte potražite ovdje: 30 fenomenalnih recepata kako pripremiti krumpir i Krumpir – Recepti
Krumpir je često sastojak cjelovitih recepata koji uključuju u druge sastojke poput mesa, ribe, sireva, povrća… Krumpir se često priprema s meso, te je i u restoranima jedan od najčešćih priloga uz sve vrste mesa. Jednako kao uz meso krumpir je jedan od najčešćih priloga i uz ribu. Okusi se slažu i dopunjuju, a i uz ribu i krumpir idu i slični začini.
Krumpir kada se kombinira s mlijekom, sirom, maslacem i sličnim proizvodima nekim osobama postaje teže probavljiv. Pomfrit pržen u dubokoj masnoći također je teže probavljiv.
Općenito ovi sastojci daju bogatiji okus krumpiru, te ako ne utječe na probavu, a utječe samo kod nekih, kiselo vrhnje, sir, maslac su dobar dodatak krumpiru. Uz krumpir je uvijek dobra ideja dodati drugo povrće.
Začini koji dobro idu uz krumpir su brojni, među njima su papar, paprika, crvena paprika, češnjak, ružmarin, kumin, cimet, đumbir, peršin…
Krumpir je najbolje jesti svježe kuhan ili pečen. Nakon nekog vremena škrob u krumpiru se počinje razgrađivati što utječe na strukturu krumpira. Krumpir je optimalno jesti topao, kako se krumpir hladi mijenja se njegova tekstura, ona postaje gušća. Ako imate viška kuhanog krumpira možete ga spremiti u hladnjak i u hermetički zatvorenoj posudi čuvati do 4 dana. Više: Kako i koliko dugo čuvati krumpir
Koliko dugo kuhati krumpir
Krumpir se ovisno o veličini ili debljini narezanih ploški kuha 20-40 minuta. Više: Koliko dugo se kuha krumpir – Recepti
Mladi krumpir
Mladog krumpira ima samo u određenim dijelovima godine, kada se vadi mladi krumpir, odnosno prije prije potpunog dozrijevanja. On se brže skuha, mekan je, a i kora je ukusna.
Kako znati da se krumpir pokvario i da ga ne treba koristiti
Krumpir nije dobar ako je proklijao, kada su vidljive klice krumpira, ako je promijenio boju, smežurao se, postao mek na dodir ili kada se krumpir prereže ako ima smeđu boju.
Pokvaren kuhani krumpir ima drugačiji miris i boju, no, kvarenje može krenuti i prije nego što je to vidljivo. Stoga ga ne bi trebalo čuvati duže od 4 dana, a i kada se konzumira unutar ta 4 dana, nakon što se izvadi iz hladnjaka, prije konzumacije potrebno ga je termički obraditi, odnosno zagrijati nekoliko minuta na temperaturi iznad 75 stupnjeva.
Pročitajte i:
KRUMPIR kalorije, svježi, kuhani, prženi, pomfrit, pire krumpir… Deblja li krumpir?
Odgovori