Restani krumpir
Sastojci:
1 kg krumpira
1 dl ulja (ili 100 g masti)
1 glavica luka
1 stručak peršinovog lista
sol
papar
Priprema:
Operite i skuhajte neoguljene krumpire u kipućoj slanoj vodi.
Još tople ih oljuštite te ih narežite na kolute.
Zagrijte masnoću i na njoj ispržite sitno nasjeckani luk. Kad luk porumeni, dodajte krumpir, ali pri tom maknite posudu sa štednjaka.
Posolite, popaprite pa vratite na štednjak. Pržite još neko vrijeme. Prevrnite krumpir špahtlom. Ne smeta ni ako krumpir tom prilikom i usitnite. Na kraju posipajte nasjeckani peršin i poslužite kao dodatak uz meso.
Krumpir možete rezati i na polutke, te začiniti ružmarinom.
Restani krumpir je fino jelo koje se može poslužiti kao prilog, ali i kao glavni obrok ukoliko želite laganije bezmesno jelo.
Zašto se restani krumpir naziva karamelizirani krumpir
Restani krumpir se ponekad naziva i karamelizirani krumpir, odnosno karamelizirani luk s kuhanim krumpirima, a ti nazivi potječu radi bogatog i slatkastog okusa koji prženjem na malo masnoće luk poprima, te kako bojom podsjeća na karamelizirani šećer. Ovo jelo je omiljeno jesensko i zimsko jelo, ali ga možete pripremati u bilo koje doba godine, s tim da ga ljeti najčešće zamijeni krumpir salata, jer se obično ljeti biraju svježija i hladnija jela. Restani krumpir svojim okusom podsjeća i na Franscusku juhu, te ga zbog tog razloga mnogi smatraju profinjenim jelom, ali ipak je restani krumpir jelo koje se tradicionalno poslužuje u našim krajevima, te je njegova priprema vrlo jednostavna.
Najčešće pogreška kod pripreme restanog krumpira
S restanim krumpirom ne možete puno pogriješiti, a najveći izazov je procijeniti kada maknuti luk s vatre, odnosno kada je dovoljno dinstan. Ostavite li luk predugo, poprimit će umjesto karameliziranog okusa zagoreni okus, te je upropašteno cijelo jelo. Ako ste ipak pretjerali s držanjem na vatri, te je krumpir više smeđ nego omekšan, nemojte ga pokušavati dodati u krumpir, te radije započnite ispočetka proces pripreme ovog jela. Okus bi trebao biti karameliziran, a nikako zagoren. Priprema ovog jela je vrlo brza i jednsotavna nakon što je kuhan krumpir. Zapravo je kuhanje krumpira najduži proces. Ukoliko znate da ćete praviti ovo jelo, krumpir možete skuhati i nekoliko sati unaprijed, te će priprema biti potpuno jednostavna.
Restani krumpir je savršeno jelo za blagdane
Ako birate doba godine kada pripremiti restani krumpir, idealni su blagdani, posebno oni u zimskom periodu. Restani krumpir jelo je koje se često poslužuje samostalno kao posno jelo kod priprave za velike blagdane, ali i kao prilog pečenju ili nekoj drugoj vrsti mesa, na same blagdane.
Krumpir i luk su omiljene namirnice u našim krajevima. Priprema većine naših jela počinje s rečenicom, da se dinsta luk na laganoj vatri do zlatno smeđe boje. S druge strane krumpir je glavni prilog koji se u različitim oblicima poslužuje uz većinu tradicionalnih jela. Kada se spoje dvije omiljene namirnice, odbijemo bogato jelo koje većina ljudi voli.
Kako modernizirati serviranje restanog krumpira
Budući restani krumpir na kraju izgleda više kao gnječeni krumpir, želite li modernizirati izgled restanog krumpira možete to prilikom posluživanja. Odvojeno prema receptu pripremite krumpir, a u odvojenu posudu dinstani luk. Luk u ovom slučaju nemojte rezati na sitno, nego također na kolute, prije dinstanja. Spojit ćete ih tek prilikom posluživanja. Poslužite tako da na narezan krumpir poput preljeva stavite dinstani luk. Tako ćete dobiti starinsko jelo, modernog izgleda.
Sastojci u restanom krumpiru
Svoju popularnost restani krumpir može zahvaliti bogatom okusu koji spoj dinstanog luka i krumpira ima. Da bi restani krumpir bio odličnog okusa, birajte kvalitetne sastojke domaće proizvodnje. Ovo jelo može biti potpuno bezokusno ukoliko ga radite s krumpirom ili lukom lošije kvalitete ili niže klase, jer ćete umjesto bogatog starinskog jela dobiti neutralno, pomalo bezokusno jelo. Kvaliteta luka je od presudne važnosti. Što su kvalitetniji krumpir i luk, to će jelo biti bogatije okusom i lakše će ga biti pripremiti.
Odgovori