Češnjak, koliko dugo i kako čuvati češnjak

Češnjak

Češnjak se najviše uzgaja zbog svojih glavica intenzivne arome i najčešće se koristi u kuhinji. Njegova stabljika može narasti čak i do 30cm. Listovi su ravni, izduženi i uski.

Cvjetovi na vrhu stabljike oblikuju okrugle kišobrane.

Svaka biljka u prosjeku proizvede 5-10 češnjeva koji su povezani zajedničkom kožicom. Bere se kada mu se listovi potpuno osuše, to je većinom u srpnju i kolovozu.

Sirov se koristi u gotovo svim jelima, najviše u juhama, pečenjima, marinadama, umacima i sl.

Češnjak je poznat po svojim ljekovitim svojstvima, posebno da snižava povišeni krvni tlak, dezinficira probavni trakt, jača imunitet, a poznato je da djeluje i protiv virusa i gljivica. Više: Češnjak u prirodnom liječenju – Prirodni lijek

Češnjak je neizostavan u brojnim receptima, a s obzirom na brojna korisna svojstva koja nosi organizmu, nije ni čudno da se koristi toliko često. Uobičajeno se koristi u umacima, s mesom, ribom, povrćem…

Kako i koliko dugo se može čuvati češnjak

Osušene glavice luka možete čuvati više mjeseci na svježim i prozračnim mjestima. Također ih možete oguliti i zamrznuti.

Koliko dugo se može čuvati češnjak

– Češnjak se na sobnoj temperaturi može čuvati do 2 mjeseca.

– Češnjak se u hladnjaku može čuvati do 2 tjedna.

– Zamrznuti češnjak se može čuvati do 9 mjeseci.

Kako čuvati češnjak, najbolji načini za skladištenje češnjaka

Kod svježe češnjaka je bitno da se spriječi da klice izrastu, slično krumpiru. Najbolje bi ga bilo skladištiti na tamnom i hladnom mjestu, odnosno potrebno ga je zaštititi od svjetlosti i topline.

Češnjak se čuva u svojoj ljusci. Kada se kupuje bitno je da je ljuska suha, bez klica i da su glavice čvrste. Ako je iz vrta prvo se opere, te se od gornjeg dijela splete pletenica povezujući tako pojedinačne glavice i stavi se sušiti tjedan dana na tamno mjesto bez vlage.

Skladištenje svježeg češnjaka najbolje je na temperaturi od oko 10 stupnjeva. Dobar izbor su papirnata ili platnena vrećica koje će upijati vlagu.

Kako skladištiti i čuvati režnjeve češnjaka

Iako je osnovni način da se češnjak čuva u svojoj opni, on se može čuvati i u režnjevima. U tom slučaju najbolje je režnjeve spremiti u plastičnu posudu, papirnatu ili platnenu vrećicu.

Češnjak na sobnoj temperaturi

Čuvanje češnjaka na sobnoj temperaturi najbolje bi bilo u mrežastoj vrećici koja omogućuje cirkuliranje zraka. Ne bi trebalo koristiti hermetički zatvorene posude jer češnjaku treba zrak odnosno cirkuliranje zraka.

I kad je na sobnoj temperaturi, čuvajte ga na tamnom mjestu.

Na sobnoj temperaturi 20 do 30 stupnjeva može se čuvati jedan do dva mjeseca ovisno o temperaturi i načinu spremanja. Ako je temperatura ispod 20 stupnjeva može se čuvati i duže, ovisno o temperaturi i do 5 mjeseci.

Nasjeckan češnjak se na sobnoj temperaturi može čuvati do 2 sata. Za sve duže od toga spremite ga u hladnjak u hermetički zatvorenu posudu i tada može trajati oko 3 dana.

Češnjak u hladnjaku

Češnjak se u pravilu ne čuva u hladnjaku, nego u smočnici ili sličnom prostoru. U hladnjaku se može čuvati kraće vrijeme, u plastičnoj ili staklenoj posudi, ali ne treba biti hermetički zatvoren.

Češnjaku treba cirkulacija zraka, a treba izbjegavati vlagu, a hladnjak je ipak vlažno okruženje.

U hladnjaku se čuva nasjeckan češnjak kratko vrijeme. Ako ga planirate čuvati duže, tada spremite cijelu glavicu ili režnje u opni.

Češnjak se u hladnjaku može čuvati do 2 tjedna.

Nasjeckani se češnjak bez opne treba čuvati u hermetički zatvorenoj posudi i može trajati 3 dana.

Češnjak u zamrzivaču

Češnjak se može zamrznuti. U ovom slučaju ga je bolje unaprijed podijeliti na režnjeve kako bi ga kasnije bile lakše koristiti. Spremiti u plastičnu vrećicu i dobro zatvoriti.

Može se ovako čuvati do 9 mjeseci.

Češnjak u ulju

Na ovaj način se može konzervirati češnjak, ulje sprječava kontakt sa zrakom, a time i kvarenje češnjaka. Istovremeno dobijete aromatizirano ulje.

Češnjak se u ulju konzervira na način da se očisti, podijeli u režnjeve.

– Opcija je da se stavi u sterilizirane staklenke i prelije uljem.

– Druga varijanta je: staviti u lonac malo vina i octa, dodati češnjak i prokuhati par minuta, ocijediti, te pustiti da se ohlade i osuše. Staviti u teglu, preliti maslinovim uljem, da sav češnjak bude potopljen. Dobro zatvoriti teglu i spremiti.

Može se čuvati pola godine u hladnjaku.

Sušeni češnjak i kako osušiti češnjak

Češnjak se može dehidrirati. Oguliti i nasjeckati češnjak. Staviti na pleh, najbolje na pek papir. Staviti u pećnicu zagrijanu na 60 stupnjeva 3 sata. Smanjiti na 55 stupnjeva još 5 sati.

Ostaviti na plehu da se ohladi. Staviti hladnog u tegle ili posude koje se mogu hermetički zatvoriti. Spremiti na tamno i hladno mjesto, ali ne u hladnjak.

Kako napraviti češnjak u prahu

Ako želite češnjak u prahu tada napraviti gornji postupak za sušenje češnjaka, a potom da samljeti do željene konzistencije.

Kupovni češnjak – kako i koliko dugo se može čuvati i koristiti

Kupovni češnjak u pravilu ima naveden rok trajanja. Najčešće s kupuje u vrećicama ili teglicama, češnjak u granulama ili prahu. Češnjak u prahu se može čuvati na sobnoj temperaturi do roka koji je naveo proizvođač. Bitno je dobro ga zatvoriti nakon korištenja te staviti na tamno mjesto.

Pročitajte i:

Češnjak, kako koristiti češnjak u receptima – Recepti

Kako mlijekom neutralizirati miris češnjaka

Češnjak u prirodnom liječenju – Prirodni lijek

Češnjak kalorije, nutritivne prednosti i koliko ga jesti – COVER magazin.com

Češnjak – Recepti

Koliko dugo se može čuvati skuhana hrana u frižideru

Koliko dugo se može i KAKO ČUVATI POVRĆE I VOĆE u frižideru

Koliko se dugo mogu čuvati kolači u frižideru i na sobnoj temperaturi – Recepti


Komentari

Odgovori

*