Češnjak, kako koristiti češnjak u receptima
Češnjak je i povrće i začin. Još od davnina je cijenjen kao vrlo ljekovita namirnica. Od vitamina se ističe C vitamin gdje sa 31 mg pokrijete pola dnevnih potreba.
Mladi češnjak ima kraću sezonu, onu ljetnu, a sočniji je i blažeg okusa od staroga, dok osušenog ima tijekom cijele godine.
Kada kupujete češnjak blago stisnite glavicu da provjerite jesu li režnjevi osušeni. Ukoliko kupujete mladi češnjak posebno provjerite jesu li stapke svježe.
Nekima češnjak teško pada na želudac, no, uzrok je premalo žvakanja. Olakšati možete tako da ga nasjeckate i dodatno zgnječite.
Usitnjen češnjak odmah potrošite jer se u zraku vrlo brzo mijenja.
Prilikom prženja uzmite u obzir da ulje mora biti umjereno zagrijano te ga kratko pržite na niskoj temperaturi. Čim intenzivno osjetite miris češnjaka slobodno prekinite.
Češnjak, kako koristiti češnjak u receptima
Češnjak je povrće koje se često koristi kao začin i dodatak brojnim jelima. Češnjak daje poseban okus jelima, što je često razlog korištenja, ali i njegova brojna pozitivna djelovanja na organizam.
Kada se kupuje češnjak, treba paziti na njegovu čvrstoću, glavica s češnjacima treba biti čvrsta na dodir.
Kako čuvati češnjak
Ako se neće potrošiti odmah češnjak je najbolje čuvati u opni, u prozračnoj posudi na tamnom i hladnom mjestu. Cirkulacija zraka pogoduje češnjaku, dok vlaga ubrzava proces propadanja. Na sobnoj temperaturi se može čuvati kraće nego u smočnici. Hladnjak zbog vlage nije dobra opcija za čuvanje češnjaka, te će trajati tjedan dva ako se čuva u hladnjaku. Više o tome kako čuvati češnjak: Češnjak, koliko dugo i kako čuvati – Recepti
Kako koristiti češnjak
Češnjak se prije korištenja guli, tako se dobiju češnjevi koji s mogu samostalno čitavi koristiti i dodavati jelima.
Režanj češnjaka se često koristi i tako da se zgnječi, najpraktičnije je vrhom noža. No, pazite na čemu radite jer se miris češnjaka dugo osjeti. Ako vam, to smeta možete češnjak staviti u plastičnu vrećicu i potom zgnječiti.
Postoje i kućna pomagala za gnječenje češnjaka, preše za češnjak, koje pomažu u tome, te s jednim pritiskom protisnete režanj češnjaka i pretvorite ga u kašu. Prednost je i što se koristi samo u tu svrhu, te se miris ne prenose na drugo povrće.
Netko voli čitave režnje jer ih takve poslije i jede, netko ih izvadi i odvoji sa strane, te je korištenje čitavog režnja način da se dobiju prednosti češnjaka, a da ga se ne jede.
Češanj se može staviti pored mesa, ribe i slično, te skupa peći, što je dovoljno da češnjak pusti svoju aromu.
Sirovi češnjak u jelima je poželjno kombinirati s aromatičnim biljem, poput peršina, kadulje, ružmarina koji poboljšavaju njegovu probavljivost.
Češnjak u receptima
Češnjak se dodaje umacima, povrću, mesu, ribi, riži…
Uzmite u obzir da je češnjak jakog okusa i intenzivnog mirisa, te ako niste naviknuti na taj okus, tada bi bilo bolje krenuti s dodavanjem manje količine češnjaka u jela. Također, češnjak se nakon obroka intenzivnije osjeti kroz zadah, uzmite u obzir d ali vam to smeta i gdje idete poslije. Pročitajte i: Kako mlijekom neutralizirati miris češnjaka
Češnjak i pirjano povrće
Oguljeni češnjak, odnosno režnje češnjaka, čitave ili protisnute, staviti u tavu na zagrijano ulje i malo popržiti. Ako se pirja protisnuti češnjak, kratko pirjajte i pazite da ne zagori. Potom dodati povrće prema receptu prema kojem pirjate povrće i pripremate jelo. Češnjak će obogatiti okus te dodati svoju notu jelu. Ako ga stavite previše on će preuzeti dojam, no, nije ništa pogrešno.
Češnjak u umacima
Češnjak protisnuti, dodati na zagrijano ulje, prijati par minuta i dalje nastaviti prema receptu za umak.
Pročitajte i:
Kako mlijekom neutralizirati miris češnjaka
Češnjak, koliko dugo i kako čuvati češnjak – Recepti
Češnjak u prirodnom liječenju – Prirodni lijek
Češnjak kalorije, nutritivne prednosti i koliko ga jesti – COVER magazin.com
Odgovori