Srneći but na šumarski način
S obzirom da je srnetina meso koje nije toliko često u kuhinji, te da treba malo duže vremena za pripremu, najčešće se sprema za obiteljski ručak ili neko slavlje, pa se tada priprema i veća količina. Recept je za 10 osoba, a naravno može se proporcionalno smanjiti ili povećati količina sastojaka.
Ispod su dva recepta:
- srneći but mariniran u kiselom mlijeku
- srneći but mariniran u vinu
Pečeni srneći but
Sastojci (za 10 osoba)
1 srneći but
4 dl (400ml) kiselog mlijeka ili 400 ml vina
15 dag (150 grama) suhe slanine
1 glavica luka
1 mrkva
1 peršinov korijen
1 manji celerov korijen
5 dag (50 grama) šampinjona
2 dl crnog vina
2 grančice peršinovog lista
ulje
papar
sol
Priprema – Pečeni srneći but mariniran u kiselom mlijeku
Srneći but, koji je, preliven kiselim mlijekom, odležao 24 sata na hladnom mjestu, osušite, pa ga nabodite na štapiće narezanim šampinjonima i slaninom i stavite u prikladnu nauljenu posudu.
Posebno na zagrijanom ulju popržite nasjeckani luk i očišćeno i naribano povrće i prelijte preko buta. Stavite u zagrijanu pećnicu, pa najprije meso pirjajte u vlastitom soku, a zatim ga prelijevajte mješavinom vina i vode. Posolite i popaprite. Kad je meso posve omekšalo, izvadite ga iz umaka, narežite ga na odreske i složite na pladanj.
Umaku dodajte nasjeckani peršinov list, izmiješajte i prelijte preko narezanog mesa. Poslužite uz žgance od heljdinog brašna.
Priprema – Pečeni srneći but mariniran u vinu
Osim u kiselom mlijeku srnetina se uobičajeno marinira u crnom i bijelom vinu. Ovaj recept možete pripremiti i na taj način, da se poveća količina vina za količinu kiselog mlijeka, te se meso stavi u vinu marinirati.
Sastojci su isti kao u gornjem receptu, samo što se srnetina stavi u lonac i zalije vinom. Potom dobro pokriti i ostaviti da se marinira minimalno 12 sati. U vino se mogu dodati i svi začini.
Nakon mariniranja srnetinu izvaditi, posušiti i popržiti na masnoći. Nabosti šampinjonima i slaninom. U dublji pleh staviti masnoću i srnetinu. Zapeći srnetinu dvadesetak minuta sa svih strana.
Preliti marinadom i povrćem, te staviti u pećnicu da se peče. Pokrijte ga folijom kako bi zadržalo vlagu. Pred kraj pečenja otklopite kako bi površina mesa bila hrskavija.
Peći na 200 stupnjeva oko sat i pol. Nakon 45 minuta meso okrenuti.
Povremeno podlijevati s malo vode, a meso preliti s umakom iz pleha.
Koje meso srnetine koristiti
Za ovaj recept se koristi srnetina od buta, ali može se koristiti i file, hrbat, rebra…
Lungić srne je najfiniji dio i najjednostavniji za pripremu, od njega se mogu raditi fini medaljoni, peći na žaru, može se pirjati. Rebarca se mariniraju i mogu peći u pećnici ili na žaru. But se marinira i može se peći u komadu ili izrezan u tavi i pećnici. Vratina je najbolja kada se sporo i duže peče.
Najčešće se koriste but, hrbat i prsa. Prsa su najžilavija, treba ih duže marinirati i sporo i duže kuhati ili peći.
Srnetinu je bitno dobro i dovoljno vremena marinirati. Ostalo se možete prema njoj ponašati kao prema odresku ili prema nekom drugom mesu. Srnetina ima manje masnoća od recimo teletine ili junetine, hrani se bobicama dok krave travom i kukuruznim brašnom, pa je struktura mesa drugačija. Meso srne se može lakše presušiti stoga je dobro polijevati ga umakom koji je oko njega, te ako je potrebno dodati još vode i vina u pleh u kojem se peče srnetina.
Koliko dugo peći srnetinu
Dobro marinirana i odležana srnetina se peče kao junetina ili govedina. Neki srednje veliki komad se peče oko st i pol na 200 stupnjeva Celzija. Tanji i manji komadi se mogu pirjati kraće peći. Stoga što želite brže pripremiti srnetinu treba je izrezati na tanje ploške ili manje kockice mesa. To je najčešće kada se priprema u tavi s umakom ili bez.
Više recepata za srnetinu: Srnetina – Recepti
Odgovori