
Grdobina s povrćem iz pećnice
Grdobina je riba koja se može jednostavno pripremiti, a grdobna u pećnici je jedno od jednostavnih jela. Popis sastojaka za grdobinu u pećnici djeluje dug, no, kada krenete s pripremom grdobine u pećnici shvatite koliko je sve logično i lako.
Sastojci za grdobinu u pećnici
1 ili 2 očišćene grdobine
1/2 kg krumpira
100 g cherry rajčica
1 mrkva
1 peršin
1 crveni luk ili ljubičasti luk
1 češnjak
75 ml maslinovog ulja
1 prstohvat papra
1 prstohvat soli
1 žličica origana


Priprema grdobine u pećnici
– Očistite ribu. – Čišćenje grdobine je specifično jer se skida koža, odnosno kompletna riba guli. Nakon klasičnog čišćenja škrga i iznutrica, bitno je prije kuhanja ukloniti tanku opnu/kožu koja prekriva filete. Da biste to učinili, jednostavno oštrim nožem odrežite opnu i sve tamne mrlje, a zatim isperite ostatak pod hladnom vodom Opcionalno pri vađenju škrga možete izvaditi i zube. Odatle možete filete izrezati na porcije ili ih ostaviti cijele, ovisno o vašoj želji. Nakon što je riba filetirana i središnja kost uklonjena, nema drugih.
– Zagrijte pećnicu na 250°C –
– U zdjelu stavite krumpire, crveni luk, češnjak, mrkvu, peršin i cherry rajčice. Začinite soli, paprom i origanom i dobro promiješajte.
– Stavite sastojke na veliki lim za pečenje, na vrh stavite grdobinu, zalijte maslinovim uljem. Pecite 20 minuta. Poslužite s pečenim povrćem.
Grdobina
Grdobina je prava poslastica. Možda ju je nešto kompliciranije pripremiti, zbog specifičnog guljenja kože, ali riba ima vrhunski okus i teksturu, pa nećete požaliti zbog vremena uloženog u pripremu.
Grdobina s krumpirima iz pećnice
Grdobinu možete pripremiti i samo s krumpirima, tako da slijedite recept iznad, a sve ostalo povrće zamijenite adekvatnom količinom krumpira. Luk i češnjak također ostavite u receptu, jer će okus tako bogatiji.


Grdobina u pećnici
Grdobina u pećnici se može raditi s raznim povrćem, ali možete izbaciti bilo što od navedenog ako ne volite. Grdobina u pećnici može biti dobra i kada se radi samo s krumpirima, a dovoljno je već kada se grdobina u pećnici radi s krumpirima i lukom. Više povrća u plehu meni je način da povećam raznovrsnost povrća kao priloga.
Najzahtjevniji dio pripreme grdobine u pećnici je mnogima čišćenje ribe. Ako vas to sprječava, to nije razlog. Na mnogim tržnicama može se naći i očišćena riba ili tražiti da je očiste. Na taj način preskačete korak koji je mnogima prepreka i razlog zašto se ne oduče na ovo jelo.
Koliko dugo se peče grdobina u pećnici?
Grdobina u pećnici se peče oko 20 minuta. Vrijeme pečenja može ovisiti o veličini grdobine, kao i koliko ste priloga stavili odnosno koliki je pleh. Ako je manji pleh i ako je nekoliko slojeva povrća, tada pečenje može trajati nešto duže.
Koje začine koristiti za grdobinu u pećnici?
Osim soli i papra, može se dodati češnjak u prahu ako nemate režnje češnjaka. Origano je također meni uobičajen sastojak grdobine u pećnici. No mogu se dodati i drugi mediteranski začini, bilo pojedinačno, bilo mješavina mediteranskih začina.
Dodavanje drugih začina može biti način da se doda bogatstvo okusa grdobini iz pećnice, ali i način da se nekome tko nije naviknut na ribu približe okusi začinima na koje je naviknut.
Korištenje maslinovog ulja daje ribi poseban okus, te ja uvijek koristim za pečenje ribe u pećnici maslinovo ulje, kod nas se to uvijek tako radilo, pa sam naviknuta na taj okus. Grdobina se može peći i u drugom ulju, no, tada će i okus i grdobine i povrća biti drugačiji, budući da je suncokretovo ulje neutralnijeg okusa od maslinovog ulja. Stoga ako je moguće, bolje je birati maslinovo ulje za pripremu grdobine u pećnici.
Odgovori