Božićni slatki kruh iz pekača (kao Stollen)
Stollen je tradicionalni njemački kolač koji postoji u različitim varijantama, a ovaj sam recept prilagodila za pekač. U recept se dodaje suho voće, ali možete ga prilagoditi i kombinirati ono što imate ili što volite.
Sastojci za Stollen iz pekača
- 175 ml vode
- 50 g maslaca
- 2 većih jaja
- 1 vanilin šećer
- 100g šećera
- 2 žlice mlijeka u prahu
- 1 žličica soli
- 450g brašna
- 1 žličica suhog kvasca
- ukupno 250g grožđica, narezanih suhih marelica, suhih brusnica, sitno sjeckanih badema i ribane narančine korice (ili kandidirane narančine korice).
- malo mlijeka
- 2 žlice ruma
Priprema Stollena u pekaču
Sve sastojke redoslijedom, osim sušenog voća kako je navedeno staviti u pekač kruha. Odabrati program za obični ili za slatki kruh.
Marelice, brusnice i grožđice potopiti u 2 žlice ruma i malo mlijeka da se namoče. Procijediti prije stavljanja u pekač.
Nakon zvučnog signala dodati voćne sastojke.
Izvaditi topao kruh iz pekača, kako ne bi u posudi orosio.
Posuti šećerom u prahu.
Stollen kolač
Stollen je tradicionalni njemački kolač koji se priprema za blagdane, prvenstveno za Božić. Postoji više verzija ovog kolača, koji se uglavnom razlikuju prema sastojcima koji se u njega stavljaju. Stollen iz Dresdena je zaštićeni znak, originalni Dresden Stollen je najpoznatiji božićni kolač u Njemačkoj, naziva se i Christstollen, specifičnog je oblika i posut šećerom u prahu. Ako ste bili za blagdane u Njemačkoj morali ste vidjeti, a vjerojatno i probati ovaj kolač. On je već neko vrijeme popularan i van Njemačke, te se često priprema ili kupuje. Meni je ovaj recept jednostavan, prilagođen pekaču, a dobije se okus koji je sličan pravom Stollenu i bogatog je okusa.
Kada sam razgovarala s drugima i raspitivala se koji je najbolji Stollen i po čemu vidjeti da je neki Stollen kolač najbolji ili original recept, dobila sam zanimljive i različite odgovore, a ukratko je da ne postoji jedan najbolji recept za Stollen, nego da ima više varijanti, te će onaj na koji je netko od djetinjstva naviknut njemu biti bolji i tradicionalni.
Tradicionalni Stollen je ručno rađen, ali može biti s više više ili manje suhog voća, neki su malo više suhi dok su neki recepti za sočniji kolač. Svi su tradicionalni recepti, ali pomalo različiti. Čak i originalni Dresden Stollen postoji u nekoliko varijanti.
Sastojci u receptu za Stollen kolač
Osnovni sastojci za pravi ručno rađeni i tradicionalni recept Stollena su pšenično brašno, maslac, kvasac, šećer, limunova korica, kandirana narančina korica, grožđice, šećer u prahu i začini.
Osnova Stollena je brašno i maslac, a veća količina maslaca čini Stollen sočnijim. Suho i kandirano voće u Stollenu daje mu poseban miris i okus, ali i čini unutrašnjost bogatom. Ako u receptu za Stollen ima više maslaca i jaja on će biti sočniji.
U Stollen se dodaje i voćna mješavina: grožđice, bademi, limunova kora, narančina kora…Ali može se dodati i sušeno voće poput brusnica, nasjeckanih marelica…
– U recept Stollen od badema : u njega se dodaju i bademi
-U recept za Stollen od marcipana se dodaje i marcipan, a udio marcipana bi trebao biti minimalno 5%.
– Čokoladni Stollen za razliku od ostalih ima komadiće čokolade u tijestu i uglavnom s umjesto šećerom u prahu prelijeva rastopljenom čokoladom. U tijesto se dodaju komadići čokolade i bademi, a mogu se preskočiti grožđice i kandirano voće.
Začini u Stollen kolaču
Često sam vidjela u receptima za Stollen kolač da se u receptu spominje mješavina začina za Stollen, ona se kao takva može i kupiti, ali kod nas toga uglavnom nema. Što se nalazi u tom miksu začina? Začini za Stollen sadrže muškatne oraščiće, rum, vaniliju, limun… Uz to u mješavini začina mogu biti još neki sastojci koji variraju od proizvođača do proizvođača, no ovo je osnova. Dodatno se mogu uključiti i anis, đumbir, kardamom, korijandar, piment, cimet…
Odgovori