Šampinjoni na maslacu, dinstani šampinjoni u tavi

Šampinjoni na maslacu - dinstane gljive u tavi kao s roštilja

Šampinjoni na maslacu, dinstani šampinjoni u tavi

Dinstani šampinjoni zadržavaju jače svoj okus, ali preuzimaju i okus začina dobro, stoga će na ovaj način pripremljeni šampinjoni bit intenzivnog okusa.

Sastojci za dinstane šampinjone

Recepti - Maslac s gljivama

100 g maslaca (ili ulja)

Recepti - Maslac s gljivama

500 g gljiva (šampinjona)

Recepti - Maslac s gljivama

1 žličica ulja, 1 žlica octa

Recepti - Maslac s gljivama

sol

Recepti - Maslac s gljivama

papar, mljeveni bijeli luk, peršina

Priprema dinstanih šampinjona

Za ovaj recept se mogu koristiti čitavi, ali i rezani šampinjoni.

  • Iako se u osnovi recept zove šampinjoni na maslacu, može se koristiti i bilo koja druga masnoća, odnosno različite vrste ulja.

Šampinjone oprati, ako su veliki možete ih popoloviti ili narezati, ali i ostaviti čitave. Dodati papar, sol, malo mljevenog bijelog luka, peršina, žlicu ulja i žlicu octa. Ocat se može preskočiti, iako fino ujednači okus gljiva, dok se on sam na kraju i ne osjeti.

Na tavi zagrijemo maslac, kad se potpuno rastopi dodamo gljive. Poklopimo i na srednje jakoj temperaturi dinstamo oko pola sata uz povremeno miješanje. Ako se voda ispari i šampinjoni se počnu lijepiti za tavu može se dodati i malo vode.

Nakon pola sata šampinjoni će već biti prilično gotovi, skinuti poklopac i nastaviti dinstati kako bi isparila tekućina i kako bi šampinjoni dobili finu boju.

Vrijeme pripremanja: 30 – 45 minuta (ovisno o veličini gljiva / šampinjona)

Dinstani šampinjoni na tavi

Dinastani šampinjoni mogu biti prilog mesu, ribi, ali i povrću. Ovo je jednostavan način pripreme, posebno ako se ne sjeckaju nego stave čitavi šampinjoni, budući da najviše vremena kod pripreme dinstanih šampinjona ode na sjeckanje. Dinstani šampinjoni se mogu poslužiti uz pire krumpir, grilano povrće poput paprika, tikvica, patlidžana…

Koliko dugo se dinastaju šampinjoni na maslacu?

Šampinjoni na maslacu se dinstaju 30 do 45 minuta. Ovisno da li ste ih narezali na manje komade, veće ili stavitili čitave šampinjone.

Koje začine koristiti sa dinstanim šampinjonima?

Sa dinstanim šampinjonima se dobro slažu papar, češnjak, peršin…

Mljeveni papar i peršin su uglavnom uobičajeni začini uz šampinjone. Može se koristiti suhi, kao i svježi peršin. Vsježi peršin može biti i dekorativan jer će na tanjur unijeti boje i biti kontrast svojom zelenom bojom šampinjonima. Uz peršin i papar okus šampinjona će doći do izražaja, ovi začini će ga dopuniti, ali neće preuzeti okus.

Mogu se koristiti i drugi začini, ali uvijek treba voditi računa o količini, kako ne bi preuzeli okus. Može se koristiti mljevena crvena paprika, curry, muškatni oraščić…

Začini koji se slažu sa šampinjonima: papar (crni, bijeli, šareni), peršin (svježi ili suhi), češnjak, mljevena slatka crvena paprika, timijan, majčina dušica, mažuran, ružmarin, curry, kajenski papr, muškatni oraščić, vlasac…

Uz šampinjone može ići i soja umak.

Limunov sok također može biti opcija za nešto drugačiji okus šampinjona.

Što koristiti umjesto maslaca za dinstanje šampinjona na tavi?

Umjesto maslaca se može koristiti margarin, obično suncokretovo ulje, maslinovo ulje…

Treba voditi računa o tome da će se i okus šampinjona prilagođavati kako se mijenja masnoća na kojoj se prži, odnosno da će se okus malo razlikovati. ne znači da je jedan bolji od drugog, nego da su drugačiji. Tko više voli okus maslinovog ulja, njemu će vjerojatno najbolja opcija biti dinstani šampinjoni na maslinovom ulju.

Koja god masnoća za dinstanje da se izabere i dalje će jelo biti slično i ukusno.

Treba li šampinjone prati prije dinstanja?

Šampinjoni se ne moraju prati, ali ako imaju dosta ostataka zemlje to može biti najjednostavniji način da se očiste.

Kako odabrati šampinjone?

Šampinjoni trebaju biti čvrsti, bez tamnih mrlja ili s minimalno mrlja. One se ne mogu dugo čuvati te ih je najbolje potrošiti u roku od 2-3 dana.

Koliko treba za jednu porciju šampinjona?

To će ovisiti uz što se poslužuju dinstani šampinjoni, da li su dio glavnog jela ili predjela, da li su dio prilog. Okvirno kada su oni dominantan dio obroka trena 250 do 300 grama svježih šampinjona.

Šampinjoni na maslacu - dinstane gljive u tavi kao s roštilja

Pročitajte i:

Ideje za jela sa šampinjonima: Šampinjoni – Recepti

Komentari

Odgovori

*