Pileći paprikaš na dobri stari način

 

Pileći paprikaš na dobri stari način

Pileći paprikaš je jelo koje još uvijek pripremam po starinskom receptu. Vrijeme pripreme i kuhanja 1,5-2 sata

Sastojci za starinski pileći paprikaš

  • 400 grama luka
  • 400 grama pilećeg mesa – potpuno je nevažno koje meso ćete odabrati, a to najviše ovisi o prilogu i osobnim preferencijama. Možete meso nasjeckati ili ostaviti u komadima.
  • malo ulja
  • naribana kriška celera
  • 1 naribana velika mrkva
  • 1 naribani perišin
  • 2 čajne žličice crvene slatke paprike
  • malo soli
  • malo papra
  • 2 jušne žlice pelata
  • 0,5 dl vina
  • 1 lovorov ist
  • 0,5 l vode

Priprema

Na vrelo ulje staviti posoljeno meso. Kada se malo karamelizira s obje strane (dovoljno će biti po jednu minutu) izvaditi ga i na isto uje staviti luk i lagano dinstati, te po malo podlijevati vodom. Ovo je jako važan korak jer o načinu kako ste izdinstali luk ovisi gustoća paprikaša i njegov okus. Za dobru gustoću stavite luka otprilike koliko i mesa.

Dodati mljevenu papriku, sve ostale sastojke i vodu.

Kuhati 1,5 do 2 sata. Provjerite okus, te po potrebi dodajte još malo soli, vegete ili papra.

Pilećem mesu ne treba puno, pa slobodno ga možete jesti i nakon 45 min do 1h vremena, ali će biti boljeg okusa ako još malo produžite kuhanje.

Kada je gotov poslužite uz njoke, tjesteninu ili kuhanu palentu.

Starinski pileći paprikaš

Starinski recept za pileći paprikaš je za mene najbolji recept za pileći paprikaš. Iako danas se često koristi fant za pileći paprikaš, u kojem je mješavina začina za ovo jelo, što može značajno pojednostavniti pripremu, ja i dalje više volim ovakav način pripreme pilećeg paprikaša. Mješavine začina za pileći paprikaš su način da se jednostavnije dobije kombinacija okusa koja se veže uz pileći paprikaš. Ali ako imate vremena po ovom receptu da se iskoristi povrće i začini za pileći paprikaš i uživa u njemu.

Koje meso koristiti za starinski pileći paprikaš

S obzirom da se radi o pilećem paprikašu, meso treba biti piletina. A koji dio piletine nije toliko bitno. Može se koristit samo jedno ili mješavina pilećeg mesa.

Koliko traje priprema pilećeg paprikaša po starinskom receptu

Većina recepata koji su se prije koristili uključuju duži način pripreme, kada se sve polako pripremalo, ne znači da se cijelo vrijeme bavilo ručkom, nego da se nakon pripreme stavi na rub štednjaka i dugo i polako kuha. Priprema pilećeg paprikaša traje oko 2 sata.

Prvo treba sa svih strana zapeći meso, a potom izvaditi i dobro izdinstati luk. Ako se krene s previsokom temperaturom kako bi ubrzali proces postoji mogućnost da luk izgori. Stoga je bitno smanjiti temperaturu.

Kada se dodaju svi sastojci pileći paprikaš se kuha još sat i pol do dva sata.

Što je bitno kod kuhanja pilećeg paprikaša

Dužim kuhanjem se okusi bolje povežu i cijeli paprikaš bude posebnijeg okusa. Upravo duljina kuhanja može utjecati na konačan rezultat i okus jela. Dok e na početku bitno meso zapeći sa svih strana, nakon toga treba smanjiti temperaturu i sve raditi na laganijoj i srednjoj temperaturi. Dovoljna količina luka i njegovo lagano dinstanje je važan proces budući da dinstani luk, kako njegova količina tako i dobro dinstanje utječu na to da paprikaš bude gust i kremast.

Začine ne treba smanjivati bar ne puno, budući da je upravo bogatstvo okusa ono što pileći paprikaš čini posebnim.

Povrće treba naribati kako bi se dužim kuhanjem skroz omekšalo i spojilo s umakom. U paprikašu je čar, čak i ako volite osjetiti komade povrća inače, u paprikašu je bolje kad su naribani i poslije raskuhani.

Uz što poslužiti pileći paprikaš

Pileći paprikaš se može poslužiti uz brojne priloge, a najbolje one kojima treba umak. Uz pileći paprikaš dobro idu njoke, tjestenina, a posebno palenta.

Pileći paprikaš
Starinski pileći paprikaš

Pileći paprikaš

Starinski pileći paprikaš

Komentari

Odgovori

*