Orada na lešo
Orada je riba koja se brzo priprema, a bogata je nemasnim bijelim mesom.
Sastojci za oradu na lešo
1 kg orade
1 mrkva
20 dag rajčice
5 režnjeva češnjaka
3 grančice peršina
1 dl maslinovog ulja
1 limun
papar u zrnu
sol
Priprema orade na lešo
Oradu očistite od ljuski, izvadite im utrobu i dobro operite. U posudu za kuhanje stavite očišćenu oradu, dolijte vode toliko da je prekrije, te dodajte češnjak, peršin, sol i papar, limunov sok, rajčice i mrkvu narezanu na veće komade.
Kada voda prokuha smanjiti temperaturu i kuhati na umjerenoj temperaturi 15-20 min.
Kada je orada skuhana poslužite je u dubokom tanjuru prelivenu maslinovim uljem zajedno s kuhanim povrćem i temeljcem u kojem se kuhala.
Orada
Orada se može pripremati na razne načine, a jedan od njih je u toču s rajčicama. Neki od uobičajenih načina pripreme orade su u pećnici s povrćem, te fileti u tavi. Ovdje se može naći još recepata za oradu: Orada – Recepti
Orada je popularna riba zbog jednostavne i brze pripreme, ali i nježnog i blagog okusa. Orada je riba koja se spominje i kao riba za početnike, jer ju je jednostavno i brzo pripremiti. Može se kuhati, peći u pećnici, pirjati u tavi, peći u škanicli.
Orada je riba bijelog i nemasnog mekanog mesa, istovremeno blagog i posebnog okusa. Bogata je kvalitetnim nutrijentima. Orada se može kupiti i svježa i zamrznuta. Svježa orada može bit iz slobodnog uzgoja, ulovljena orada te iz uzgoja.
Svježa orada je čvrsta na dodir, a pritiskom prsta na ribu, kada se pomakne prst i riba vrati svoj početni položaj. Veličina ribe varira, veća orada ima 600 do 700 grama pa i više.
Koliko dugo se kuha orada?
Orada se nakon što proključa voda kuha 15 do 20 minuta.
Ako se stave veći komadi orade, vrijeme kuhanja može trajati duže.
S čim se slaže orada u receptima
Orada kao i mnoge ribe se može peći samostalno u foliji ili papiru (škanicli), priprema se s krumpirima… Uobičajeno se kako oradi iz pećnice tako i oradi koja se kuha dodaju rajčice, mrkva…
Začinsko bilje uz oradu
Uz oradu također dobro idu masline, crne i zelene, limunov sok, češnjak, kapari, maslinovo ulje, bijelo vino….
Uz većinu riba, pa tako i uz oradu dobro odgovaraju skoro svi mediteranski začini, pa se može koristiti mediteranski miks ili bilo koji od mediteranskih začina po želji.
Svježe aromatično bilje je odličan izbor, ali ako ga nemate i sušeno začinsko bilje se može koristiti.
Pomiješati ružmarin, origano i lovor, te sve zajedno dobro usitniti i dodati oradi je odličan način da se dodatno aromatizira orada.
Najjednostavnija kombinacija je orada s maslinovim uljem, bosiljkom i rajčicama.
Serviranje orade
Ovako pripremljena orada se poslužuje u dubokim tanjurima. Razlika između tradicionalnog i modernog jela može biti i samo u načinu serviranja. Izbor tanjura može već činiti razliku. Moderan stil posuđa, duboki tanjuri su u tom slučaju dublji, može ovo jelo modernizirati. Iako se čini nebitno, no, izbor posuđa je bitan. Ako izaberete posuđe sličnije onom restoranskom, većina restorana prati trendove, i vi ćete kod posluživanja imati modernije jelo.
Na vrh posluženog jela se može dodati neko svježe začinsko bilje (koje imate), na to staviti par kapljica maslinovog ulja, te na taj način ćete i dodatno napraviti razliku. Uz to pokušajte prilikom serviranja gušćeg dijela jela staviti više u sredinu tanjura dodatno će učiniti razliku.
Cijena orade
Cijena orade može dosta varirati, te neki budu zbunjeni razlikama u cijeni. Iako cijena kao i kod svih namirnica i proizvoda ovisi o marži i za isti proizvod se razlikuje na različitim mjestima, cijena orade ovisi i o kvaliteti orade. Ulovljena riba iz slobodnog uzgoja, posebno svježa, košta više, nego orada iz uzgoja.
S čim poslužiti oradu
Orada se ovako pripremljena može poslužiti samostalno. Uz nju će dobro ići i salata od rajčica. Umjesto kruha bruskete s maslinovim uljem također mogu biti odličan izbor.
Odgovori