Kako kuhati SUŠENI BAKALAR po starom dalmatinskom receptu

Kako kuhati sušeni bakalar po starom dalmatinskom receptu

Kako kuhati sušeni bakalar po starom dalmatinskom receptu

U našim primorskim krajevima, Dalmaciji, Kvarneru i Istri, bakalar je neizostavno jelo koje se kuha uoči velikih blagdana, Božića i Uskrsa. Ova gastro tradicija, nije samo priprema jela nego pravi ritual, oko kojeg se vrti domaća kuhinja nekoliko dana.

Bakalar recept

Na ovaj način priprema se sušeni bakalar u većini tradicionalnih dalmatinskih domaćinstava na Badnjak i na Veliki petak ili subotu. Ovo je jelo koje obilježava ova dva najveća kršćanska blagdana i u kojem se uživa u Dalmaciji svake godine o Božiću i o Uskrsu.

Sastojci bakalar

  • Sušeni bakalar
  • Poriluk
  • Luk (kapula)
  • 1 dl maslinovog ulja
  • 1 režanj češnjaka
  • peršin
  • 1 žlica mljevene crvene paprike
  • 1 dl pasirane rajčice
  • sol, papar i vegeta
  • oko 1 kg krumpira (po želji može i više i manje ovisno za koliko ljudi radite bakalar)
  • 1 dl vina
  • 1 žlica meda

Priprema sušenog bakalara

Potopiti cijeli bakalar u duguljastoj posudi u vodu. Ako je vakumirani možete  24 sata do 48 sati, a ako je tvrdo sušeni oko 3-7 dana.  Svaki dan mijenjati vodu.

Na dan kuhanja rezati bakalar na komade približno 7 cm.  Staviti u hladnu vodu i lagano kuhati.  Kada prokuha neka kuha još 5-10 minuta.

Izvaditi bakalar da se hladi, a ne bacati vodu od kuhanja jer će se kasnije još upotrijebiti.

U dublju tavu iskrižati poriluk i kapulu na kolutove.

Dinstati na malsinovom ulju dok ne omekša. Paziti da ne posmeđi.  Miješati stalno. Kada je pri kraju dodati češnjak i peršin. Dodati mljevenu crvenu papriku i rajčicu, te  malo soli, papra i vegete. Miješati cijelo vrijeme. Dodati procijeđenu vodu od kuhanja (riblju juhu)  oko 1 l, a količina riblje juhe ovisi o količini krumpira koju ćete staviti.

U međuvremenu očistiti bakalar.  Paziti da se izvade sve košćice.

Kada se voda zagrije dodati oguljeni i narezani krumpir na kolutove.  A zatim dodati meso bakalara.

Kuhati još 30 minuta.

Pred kraj kuhanja dodati 1 dl vina.  Dodati žlicu meda. Probati i po potrebi dodati još malo soli.

Kako kuhati sušeni bakalar po starom dalmatinskom receptu

Sušeni bakalar

Bakalar se tradicionalno koristi za pripremu jela. Sušeni bakalar može dugo trajati, a bogat je bjelančevinama i vitaminima, stoga nije neobično da su to bile prednosti koje su u prošlosti bile bitne. Iako je danas dostupnija hrana tijekom cijele godine, te se za raznovrsnost prehrane ne moramo oslanjati na sušene ili usoljene proizvode za zimnicu, tradicija se zadržala, te je za blagdane posebno, i danas sušeni bakalar čest izbor. Kod nas se pod sušenim bakalarom govori sušenom na zraku, dok se pod sličnim nazivima može naći i usoljeni bakalar koji se suši uz dodatak soli. Glavna razlika je što ovaj koji se sušio u soli sadrži veću količinu soli te će kod kuhanja trebati prilagoditi količinu soli. Njega bi bilo dobro isprati prije namakanja u vodu, kako bi se prvo isprao površinski sloj soli.

Ovo je jedan od osnovnih, tradicionalni recept kako se priprema sušeni bakalar, ali postoje brojne varijante recepte, te se mogu dodati drugi začini, kao i neko drugo povrće. Tako je kod većine recepata, budući da se godinama prave, a onda i prilagođavaju ukusima, pa svaka obitelj ima svoju varijantu koju priprema i koju obitelj najviše voli.

Danas s mogu naći i smrznuti fileti bakalara koji mogu biti opcija za one koje se ne žele odreći okusa i tradicije bakalara, ali nemaju vremena za dugu pripremu i namakanje sušenog bakalara. S obzirom da postoje varijacije s imenima, te se uz naziv dodaju i neke drugi opisi bijeli ili crni bakalar, te se u nekim slučajevima ne radi o bakalaru nego o drugoj sličnoj ribi, ako želite bakalar trebalo bi birati one s latinskim nazivom: Gadus morhua ili Gadus macrocephalus.

Pročitajte i:

Komentari

Odgovori

*